הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> סקירת שוק ההון 28.3.2013 - מאת משה שלום FXCM

סקירת שוק ההון 28.3.2013 - מאת משה שלום FXCM

ברכות וקללות

לפני שאומר את עיקר הדברים החיוביים המתאימים לחול המועד הזה, עדכון על מה שאני חושב כהתפתחות מרעישה של ממש: פותחים מחדש את הבנקים בקפריסין! אבל..... לא ניתן להוציא יותר מ-300 יורו ביום, לא ניתן לשלם עבור יותר מ-5000 יורו לחודש באשראי, ולא ניתן להעביר יותר מ-1000 יורו, ביום, מחשבון פעיל.

האם זה מזכיר לכם משהו? נכון מאוד: ארגנטינה. שם, באופן כמעט זהה הוטלו "מגבלות" על חשבונות האזרחים, וזה כמובן היה השלב הסופי לפני זריקת ה-IMF מן המדינה, והעברת השלטון לתוצאה הפוליטית מן הזעקה החברתית שקמה שם.

ארגנטינה איננה קפריסין. זו האחרונה נמצאת בגוש היורו, ומשמשת עכשיו כעכבר ניסוי ליכולת קובעי המדיניות לשאוב מחשבונות בנקאיים, כשלב נוסף של משבר החוב. ניסוי שיכול להסתיים ב-Bank Run  בכול מדינות הדרום.

ועוד משהו: הפעם, הניזוקים העיקריים אינם אזרחים מקומיים, אלא כסף זר, רוסי ברובו, אשר יכול, וכנראה ישפיע על היחסים הרעועים גם כך בין רוסיה המתחדשת, לבין אירופה הנחלשת (דרך אגב: האם זו מציאות מחויבת משבר, או מחויבת משאבים טבעיים?). אבל הבטחתי להיות חיובי היום ולכן...

מחר יברכו הכוהנים את עם ישראל, בכותל המערבי בירושלים. ברכה עתיקה, מדויקת, ומעמיקה זו, כוללת מן הגשמי, ומן הרוחני. פרנסה, שלום, ואמונה. ופירש כאן רש"י: "שיתברכו נכסיך - זאת אומרת שבנכסים שיש לו לאדם כבר, תשרה ברכה מיוחדת, שיתברכו ויתרבו יותר מכפי מידתם וטבעם הם, והיינו ברכה והשפעה שלמעלה מדרכי הטבע".

וזאת הברכה שאנו באמת צריכים. אנו צריכים זאת עכשיו! אנו צריכים זאת כאשר אנו רואים בעיניים  משתאות את הקורה בימים אלו בחו"ל (ובמיוחד במגמה המפחידה שהסאגה האירופית מתנהלת על פיה), ובאוזניים קצת רועדות את הבטחותיו של שר האוצר הטרי שלנו, המדמה את עצמו ל"משה רבנו" שכנראה יוציאנו מעבדות לחרות, ומן ה"אוברדראפט הלאומי" לשגשוג ופריחה.

בימי חג אלו ארצה להתרכז, דווקא, באספקטים החיוביים של הזמן החדש:

שם, בעולם, אנו עדיין בעידן בו יש אמון כללי ביכולתם של הנגידים לנהל את משבר החוב. כל עוד אמון זה קיים, עלינו לעשות כל מאמץ לנצל אותו, וזאת בכל צורה שניתנת לנו. הן בשוקי המניות, הסחורות, המטבעות, והאג"חים, הן בסקטורים מסוימים של החברה (הנדל"ן בארה"ב), ואף בדברים הנובעים מהתפתחויות מקרו-כלכליות כמו גידול בצריכה של חלק מן האוכלוסייה, על בסיס תקווה לעתיד טוב יותר.

אוקיינוס הדולרים, יורו, ויינים, בינתיים שוטפים כל בעיה סיסטמית רצינית, ורק החלטות טיפשות (כמו זו המייצרת את הגלים בקפריסין, ובכל המדינות שבהן החוב הבנקאי גדול מן החוב של המדינה המארחת), מהוות מכשול זמני לאותו חיוב מתמשך. אני דוגל בגישה שיטתית, המבוססת על מגמה ומומנטום, ביחד עם אחיזה חזקה של ניהול סיכונים מוגדר היטב, אבל כל שיטת עבודה, המנצלת את התקופה, טובה לעניין זה.

ברמה המקומית: מאמצי הממשלה תכוון למקרו חיובי על חשבון 99% מן האוכלוסייה. ל-1% זה גם כך לא כל כך משנה. מה החיוב כאן? שהשקל שלנו יתחזק, ומדינתנו תמשיך להיחשב למדינה טובה להשקעה פיננסית, ואחרת. אנו נשלם פחות על חלק מן המוצרים, ומחירי הבתים ימשיכו לעלות. ואולי אפילו נוכל לשמור על צמיחה סבירה בזכות הגז, והצריכה המקומית המבוססת ברובה על חוב פרטי גדל בהתמדה.

ברומטר אפקט העושר המקובל, שוק המניות המקומי, אמנם מראה לנו אי יכולת יציאה מן הגבולות שבו הוא נמצא מאוקטובר 2012 (רמת 1250), אבל איכשהו, האווירה כאן טובה, ומעמיסה על כל פינה של בילוי והנאה. זה החיוב האמיתי. הפסיכולוגיה ההמונית עדיין רואה כאן מקום טוב להיות בו. זהו הנכס האמיתי שלנו, וכאן ארצה לחזור לתחילת דבריי, ולבקש שאת הנכס הזה הכוהנים יוכלו להגדיל, ולהרחיב, בשנה הבאה עלינו לטובה.

אחרי החג, נחזור, ונראה, כמה מציאותית תקווה זו.

 

מבצע

 

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.