הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> ציר תסריטים מאת משה שלום 3.12.2013

ציר תסריטים מאת משה שלום 3.12.2013

03-12-2013

מניות הבנקים האמריקאיים נתנו הופעה די מדהימה. אחרי התחתית החוזרת, סביב סוף 2011 ותחילת 2012, ראינו אותם נהנים מאוד מן הנזילות הגדולה, ועולים חזרה לרמות יפות בהחלט. הנה את גולדמן סאקס כדוגמא לעניין זה: https://www.google.com/finance?q=NYSE:GS

אך מה נוכל לומר על הצפוי בהם עכשיו? האם הם עשו מהלך גדול מדיי, מהר מדיי? יש על זה כמה דעות, ותסריטים שונים. כולם סובבים סביב ציר אחד: אם הפדרל רזרב, ולמעשה כל הבנקים המרכזיים המרחיבים ימשיכו לשלוט במצב, ולא יקרה משהו בלתי צפוי שיביא לחוסר שליטה שלהם על התשואות של האג"ח הממשלתי (או על המטבע שהם ממונים עליו) התסריטים מנבאים כולם חיוב נוסף, ואף גדול.

הריצה הנוכחית אמנם עלתה בחוזקה היחסי על ביצועי המדדים עצמם, ודי מפחידה כנקודת כניסה, אבל המנבאים טובות לסקטור זה אומרים שאם יהיו הזדמנויות של תיקונים טכניים, כדאי לקחת אותם. יש לציין שהסיבות הבאות מהוות בהחלט רקע מעניין עבור הבנקים הגדולים בארה"ב:

ראשית, כל נושא התביעות שנבעו ממה שקרה ב-2007-2009 מתחיל להגיע לסיומו, וזאת במיוחד כאשר מדובר בבנקים שהיו מעורבים בבועת הנדל"ן עצמה, או כאלו שרכשו חברות כאלה. עולה מייד לראש מקרה בנק אוף אמריקה כאן.

כמו כן, ניתן בהחלט לחזור ולומר שבעולם "נורמאלי" בו המחזור העסקי הוא הגורם המשפיע ביותר על רווחיות המוסדות הפיננסיים, הרחבת ההפרש בין הריבית לטווח הקצר לזו של הטווח הארוך ("עקומת התשואות"), גידול בהפרש זה, תמיד היה אחד המנועים הגדולים לרווחיות הבנקים.

על כולם מקובל שהדיבורים, ואולי המעשים, בתחום קיצוץ אפשרי בהרחבה הכמותית יגרום לעלייה בריבית הארוכה. אם וכאשר, זו הקרובה לא תשתנה, ותישאר בסיבות ה-0 הרבה זמן (כאמור זהו עניין השליטה של הבנקים המרכזיים) התופעה הזו תצליח לשפר עוד יותר את המאזנים.

ולבסוף, ניתן לציין שהמכפילים של החברות האלו עדיין לא בשמיים וזאת אפילו אם מחשבים אותם על בסיס העבר (Trailing). ככול שהרגולציה תכריח אותם להיות זהירים יותר בהלוואות שהם נותנים, נוסף גם אלמנט של השבחה בתיק ההחזקות, וזאת במיוחד כאשר משווים את נקודת ההתחלה של המשבר האחרון.

בסופו של דבר, מניות הבנקים המסחריים הגדולים, כמו בנק אוף אמריקה וסיטי, ואף אלו הנוטים יותר להשקעות כמו גולדמן ומורגן,  מהווים כמו הרבה דברים אחרים בבועה של יכולת הבנקאים המרכזיים להמשיך את המשחק של ההדפסה, ככל שאפשר, ולצאת ממנו בשלום.

כמות המאמינים שזה לא יהיה אפשרי גדל מיום ליום, אבל הקונסצוס במדיה עדיין נוטה לכיוון הזה.

משה שלום
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 
אזהרה! מטרת המידע המועבר בדף זה ("המידע") הינה למטרה לימודית בלבד, להרחבת ידע כללי בשוק ההון בכלל ובשימוש בשיטות מסחר ובשיטת הניתוח הטכני בפרט. מובהר בזאת כי החברה, מנהליה, עובדיה, בעלי המניות ומי מטעמה, אינם בעלי רישיון יועץ ו/או מנהל תיקים על פי הדין הישראלי, ואינם מתיימרים לייעץ לכל אדם בקשר עם כדאיות רכישה, מכירה אחזקה והשקעה בני"ע ונכסים פיננסיים. אין לראות במידע משום המלצה או חוות דעת כאמור וכל המקבל החלטה כלשהי על סמך המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. דע כי המידע אינו יכול להוות תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכי השקעה בניירות ערך ובנכסים פיננסיים עלולה להוביל להפסדים. לחברה, מנהליה, עובדיה ומי מטעמה יכול ויהיה עניין אישי בכל נושא הקשור במידע ויכול והם מחזיקים בני"ע ספציפי או מסוג המוזכר במידע. המשתמש במידע מוותר על כל זכות תביעה וכל טענה כלפי החברה ו/או מי מטעמה. 

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.