הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> סדקים ראשונים במגמת העליה!

סדקים ראשונים במגמת העליה!

מדדים

 

מאת: שלמה קופר, אנליסט ראשי "מכללת מגמות"

 

המניות סיימו את יום המסחר האחרון של חודש מאי בירידות שערים כאשר המדדים רושמים את היום הגרוע ביותר מאז אמצע אפריל. אך עדיין וול-סטריט יוצאת מחודש מאי עם הראש למעלה ומעבירה תשואה חיובית למשקיעים. כל ירידה מרגישה לסוחרים כאילו זה זה תחילתו של התיקון. תוסיפו לכך את העובדה כי חודש יוני הוא אחד החודשים החלשים ביותר בשנה מבחינה היסטורית לשוק המניות, עם ירידה ממוצעת של 0.1%. ישנה חוסר וודאות באשר ליפן, חוסר וודאות באשר לקצב רכישות האג"ח של הפד ובסופו של דבר גם המשקיעים, שעוד לפני תום מחצית השנה כבר שבעים כאשר הם יושבים על עליות בריאות שצברו בתיקים.

למרות ששלושת המדדים רושמים את שבוע הירידות השני ברציפות, המדדים מצליחים להביס את הסלוגן המסורתי של וול-סטריט "Sell in May and Go Away" עם מדד הדאו ג'ונס שרץ במהלך החודש 1.86% למעלה, ה-S&P 500 שקפץ ב-2.08% ומדד הנאסדק שנסק ב-3.82%. מניתוח היסטורי שנערך בתחילת חודש מאי ב"מועדון המשקיעים" עולה כי השוק רושם את הביצועים הטובים ביותר בששת החודשים שמנובמבר ועד לאפריל, בעוד התקופה הגרועה ביותר היא מחודש מאי ועד אוקטובר.

בהתחשב בעליות של חודש מאי, הדאו רושם את חודש העליות השישי ברצף בעוד ה-S&P 500 והנאסדק רושמים את החודש השביעי הרצוף בטריטוריה חיובית. כל המדדים עד כה בשנת 2013 רושמים עליות משמעותיות של כ-15% כל אחד.

ביום שישי פורסם כי מדד בטחון הצרכנים נסק לרמתו הגבוהה ביותר מזה 6 שנים בחודש מאי. אך ההוצאה לנפש ירדה ב-0.2% באפריל, בפעם הראשונה בכמעט שנה ואיכזבה את המשקיעים שציפו לעליה של 0.1%. במקביל נראה כי לחצי האינפלציה מאופקים, כאשר זו עלתה ב-0.7% בלבד ב-12 החודשים האחרונים, העליה המצומצמת ביותר מאז אוקטובר 2009. ההוצאה לנפש החלשה והיעדר לחצים אינפלציוניים, עשויים לעמעם את ספקולציית השוק כי הבנק המרכזי עשוי להתחיל ולסגת בתוכנית רכישות האג"ח מאוחר יותר השנה. כל העיניים ממשיכות להיות מופנות לעבר הנתונים הכלכליים בארה"ב, כאשר כל פיסת אינפורמציה מנותחת לעומק, על-מנת להעריך מה יהיה צעדו הבא של הפד. כל נתון כלכלי גרוע מתקבל בזרועות פתוחות ע"י השוק מאחר והמשקיעים רואים בכך זריקת תמריצים נוספת להמשיך בתוכנית ההקלה הכמותית. הלוגיקה ההפוכה איננה יכולה להתקיים לאורך זמן, אך נכון לעכשיו, נסיגה בתוכנית הפד נתפסת בשוק ככואבת יותר מאשר ההאטה כלכלית. המשקיעים שמחים לחיות בבועת הנזילות שמייצר הפד זמן רב ככל האפשר.

בשבוע הקרוב המשקיעים ימשיכו לחפש ולהעמיד את החוכמה הכלכלית הקונבנציונאלית על ראשה ולקוות למספרים גרועים בדו"ח התעסוקה הרשמי של המימשל ביום שישי. דו"ח תעסוקה חזק עשוי להוביל לנסיגת הפד מהצפת השוק בכסף. תוכנית ההקלה הכמותית של הפד מאז סוף 2008 מצליחה לשמור את הריבית אפסית ולדחוף למעלה את המניות לשיאים היסטוריים.

בסיכום שבועי: מדד S&P 500 רושם ירידות של 1.14%, מדד הדאו ג'ונס השיל 1.23% ומדד הנאסדק מסיים בירידות קלות של 0.09%.

בשורה התחתונה: השוק עלה עד כה בשנת 2013 ללא תיקון משמעותי. האנליסטים מחכים כבר זמן רב לתיקון שמבושש להגיע. דו"ח תעסוקה חזק בשבוע הקרוב ואלו שנמצאים בשוק בגלל תוכנית הפד, ככל הנראה יצאו. ואו אז יתכן והפתגם של לברוח מהשוק של חודש מאי יקבל תזוזה קלה של חודש אחד קדימה לתוך יוני. אנחנו באווירה של חדשות טובות הן חדשות גרועות.

מבט טכני

בשבוע שעבר כתבנו על "נר הבולען" של ה-22/5 שנחשב לאחד הנרות הקטלניים ביותר. ימי הירידות בשבוע האחרון הגיעו עם עליה בולטת במחזורי המסחר. כך שבאופן ברור הסנטימנט כלפי מניות מתחיל להשתנות. ממוצע נע 20 שסימנו בשבוע שעבר כמבחן ראשון למגמה העולה, לא הצליח לעמוד על המשמר ובסוף השבוע תעודת הסל SPY שעוקבת אחרי ה-S&P 500 מסיימת מתחתיו תוך כדי שבירת התמיכה ב-163.94 נק' והשלמת תבנית היפוך מסוג "M" שבולטת על גרף המחירים. עליה מהירה למעלה בתחילת השבוע עשויה לפתות משקיעים טירונים להכנס לשוק, אך נראה שהפעם בניגוד לתיקונים הקודמים, החל מהלך משמעותי יותר של ירידות. כעת אנחנו מצפים כי השוק יכוון למטה אל עבר התמיכה המסומנת ברמת 159.71 נק' המהווה ריטסט לפריצת תבנית "הספל וידית" האחרונה. תיקון עמוק יותר עשוי לדחוף את השוק לתמיכה בממוצע נע 50 ברמת 160.68 נק', עם תמיכה משמעותית נוספת באזור 153-153.50 נק'.

 

גרף המדד

 

בשבוע הקרוב

השבוע הקרוב יהיה עמוס בדוחות כלכליים עם דו"ח התעסוקה הרשמי לחודש מאי שיפורסם ביום שישי. הכלכלנים מצפים לתוספת של 200 אלף מקומות תעסוקה במשק האמריקני. יום שני בשבוע יחל עם זרקור על הפעילות היצרנית בארה"ב עם מדד מנהלי הרכש ISM. הכלכלנים מצפים לקריאה של 50.5 נק' בחודש מאי. הצצה לתמונת התעסוקה תתקבל כבר ביום רביעי עם שחרור סקר ה-ADP למדידת פעילות התעסוקה במגזר הפרטי. הכלכלנים מצפים לעליה של 165 אלף משרות במגזר הפרטי בחודש מאי בהשוואה לתוספת של רק 119 אלף משרות באפריל. יום רביעי יביא איתו בנוסף את מדד מנהלי הרכש ISM הפעם למגזר השירותים. ספר הבז' של הפד יפורסם אחה"צ של יום רביעי. הספר יתן מבט על הכלכלה ב-12 מחוזות בהם פעיל הפד. יום חמישי יתפוס את תשומת הלב עם הנתונים השבועיים לדרישות לקצבאות אבטלה.

 

שבוע מסחר מוצלח! 

 

מבצע

 

אזהרה! מטרת המידע המועבר בדף זה ("המידע") הינה למטרה לימודית בלבד, להרחבת ידע כללי בשוק ההון בכלל ובשימוש בשיטות מסחר ובשיטת הניתוח הטכני בפרט. מובהר בזאת כי החברה, מנהליה, עובדיה, בעלי המניות ומי מטעמה, אינם בעלי רישיון יועץ ו/או מנהל תיקים על פי הדין הישראלי, ואינם מתיימרים לייעץ לכל אדם בקשר עם כדאיות רכישה, מכירה אחזקה והשקעה בני"ע ונכסים פיננסיים. אין לראות במידע משום המלצה או חוות דעת כאמור וכל המקבל החלטה כלשהי על סמך המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. דע כי המידע אינו יכול להוות תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכי השקעה בניירות ערך ובנכסים פיננסיים עלולה להוביל להפסדים. לחברה, מנהליה, עובדיה ומי מטעמה יכול ויהיה עניין אישי בכל נושא הקשור במידע ויכול והם מחזיקים בני"ע ספציפי או מסוג המוזכר במידע. המשתמש במידע מוותר על כל זכות תביעה וכל טענה כלפי החברה ו/או מי מטעמה.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.