הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> דרמה בוושינגטון ב-2 מערכות!

דרמה בוושינגטון ב-2 מערכות!

30-09-2013

מדדים

מאת: שלמה קופר, אנליסט ראשי "מכללת מגמות
עם הסיכוי שהממשלה בארה"ב הולכת להשבתה בימים הקרובים, וול-סטריט עדיין לא חטפה את החיידק הפיסקאלי הקריטי, למרות תחזיות כי כשלון בפתרון התקציב הפדרלי עשוי להיות קטסטרופלי. מדד ה-S&P 500 רושם עליות של יותר מ-3% מתחילת ספטמבר ונסחר במרחק של 2% בלבד משיא כל הזמנים, על-אף  שבדר"כ חודש זה נחשב לחודש גרוע עבור המניות. חלק מהסיבה לתחושת השלווה שמאפיינת את המשקיעים היא העובדה שהם ראו כבר את הכל בעבר. השוק מצפה שעסקה בסופו של דבר תצא לדרך, גם אם מדובר בעסקה של הדקה ה-90.
בוושינגטון הוציאו פתרון אפוי למחצה על תקרת החוב. כפי שאתם יודעים בוודאי, פתרון אפוי בצורה מלאה פשוט לא היה בקלפים. ברגע שהעסקה תצא לדרך, המשקיעים פעם נוספת יחזרו להרהר על כלכלה עם צמיחה של 2.5%. נוסף לכך תמונת התעסוקה משתפרת, כפי שנחשפה ביום חמישי עם נתוני דרישות אבטלה שבועיות סביב 300 אלף בפעם השלישית ברציפות. זה בהחלט מספק בשורה גדולה לשיעור אבטלה נמוך בהמשך הדרך השבוע. כל החדשות הכלכליות הטובות הללו יביאו לידי מחירי מניות גבוהים יותר בהמשך הדרך.
הזמן הולך ומתקצר עבור המחוקקים בקפיטול היל בכדי להמנע מהשבתה חלקית של הממשלה החל מיום שלישי השבוע, כאשר השנה הפיסקאלית החדשה תתחיל. הקונגרס התקשה להעביר את חוק מימון החירום, אך הסנאט שנשלט ע"י הדמוקרטים הצליח להעבירו. המצב נשאר נזיל. הרפובליקנים ששולטים בקונגרס עשויים להצביע על החוק באופן בלתי שגרתי בשבת או בראשון. הנשיא אובאמה קרא לקונגרס ביום שישי להפסיק "לעשות הצגות פוליטיות" ולהעביר את החקיקה.
אם בסופו של דבר הממשלה תיסגר לפעולותיה הבלתי הכרחיות ביום שלישי, משרד העבודה כבר הודיע כי לא יוציא את דו"ח התעסוקה הרשמי לחודש ספטמבר שצפוי להשתחרר ביום שישי השבוע. השבתה ממושכת של הממשלה, או במקרה גרוע יותר, פשיטת רגל של הממשלה, עשויה לפגוע במוניטין של השוק ולהדליק מחדש זכרונות של 2011, כאשר אז קרבות פוליטיים דומים הובילו לאיבוד דירוג האשראי המוזהב של ארה"ב, שהיה המנוע העיקרי לתיקון הגדול האחרון של שוק המניות.
בפרק השני של סדרת המתח מוושינגטון, הקונגרס חייב להסכים להעלות את תקרת האשראי של החוב הפדרלי שעומדת על 16.7 טריליון דולר. ההסכם צפוי להגיע עד ל-17 באוקטובר. אם בקפיטול היל יכשלו בהעברת החוק בזמן, הבלתי יאומן יכול להפוך למציאות וארה"ב עשויה להכריז על פשיטת רגל. אבל אפילו שוק האופציות, שבדר"כ נתפס כמקום להפחתת סיכונים והימורים הגנתיים כנגד ירידות בשוק המניות, מתמחר מעט מאוד אם בכלל פרמיה עבור תקרת החוב האמריקאי.
חלק הולך וגדל משחקני השוק אפילו תופסים את הקרבות הפוליטיים בוושינגטון כהזדמנות לקפוץ למניות. כל מקרה דומה בעבר במהלך השנים האחרונות התברר כהזדמנות קניה. זהו עוד באמפר במורד הדרך, לא זמן לשנות את האסטרטגיה הטובה ביותר שהיתה בשנים האחרונות להיות בשוק המניות. יתר על כן במהלך 2 המקרים בעבר בהם הממשלה נסגרה, השוק למעשה רשם עליות שערים. מה-15 לדצמבר 1995 ועד ל-6 בינואר 1996, ה-S&P 500 עלה 0.1%. בהשבתת הממשלה בין ה-13 לנובמבר 1995 ועד ל-19 בנובמבר 1995, השוק עלה 1.3%.
למרות שהעלות לביטוח כנגד פשיטת רגל של ארה"ב, טיפסה למעלה ביום שישי, המחיר של מחירי הפוטים על ה-S&P 500, האסטרטגיה הפופולארית ביותר להגנה בפני ירידות בשוק, נמצאים ברמתם הנמוכה ביותר מאז המשבר הפיננסי האחרון. גולדמן זאקס כתבו במכתב ללקוחותיהם כי "בחנו את מחירי האופציות עבור מדד ה-S&P 500 וכן את מחירי המניות עם החשיפה הגדולה ביותר להכנסות מהממשלה, ומצאנו כי פחד קטן מאוד אם בכלל מתומחר אליהם". עוד הוסיפו כי "הנינוחות אפילו יותר מודגשת במניות עם חשיפה גבוהה לממשלה. הפחד שמתומחר לאופציות על המניות הללו צנח בחודשים האחרונים לרמות הנמוכות ביותר בהשוואה למחירי האופציות על ה-S&P 500".
עם עוד יום מסחר אחד על לוח השנה לפני סיום הרבעון השלישי, שוק המניות עשוי לחוות תנודתיות מוגברת ביום שני, כאשר מנהלי התיקים מכווננים את הפוזיציות שלהם כדי לשפר את המראה של התיקים לפני הצגתם ללקוחות, במהלך שזכה לכינוי "חלון הראווה".
בסיכום שבועי: מדד ה- S&P 500 ירד  ב- 1.1% . מדד הדאו-ג'ונס התדרדר ב- 1.3% ומדד הנאסדק הצליח להוסיף 0.2%. זה היה השבוע הראשון ב-4 השבועות האחרונים בהם מדד ה-S&P 500 והדאו רושמים ירידות.
מבט טכני
מדד ה- S&P 500 עשה את המצופה ממנו. כמו כל נכס פיננסי שבורח למעלה מהר מדי, המדד שב בשבוע האחרון חזרה לממוצע נע ל-20 יום. אחרי פריצה לשיא חדש לפני שבועיים, השוק לוקח מנוחה ונותן לשחקנים זמן היערכות לפני התנועה הבאה. קצב הירידות הואט לקראת סיום השבוע, עובדה שתומכת בכך שמדובר בהזדמנות למימושי רווחים ותו לא. יום שישי נסגר בעמודת דוג'י. ריוורסל בשבוע הקרוב עשוי לדחוף פעם נוספת את המדד לבקר בשיא האחרון שקבע ברמת 173.6 נק'. ירידה נוספת ולשוק מחכה תמיכה לא רחוקה הפעם מממוצע נע ל-50 יום שמחכה לתפוס את השוק ברמת 167.71 נק', רמה החופפת את פער הגאפ הפתוח מתחילת ספטמבר.
 

SPY


בשבוע הקרוב
במידה והממשלה תמנע מהשבתה, וול-סטריט תתמקד בשבוע הקרוב על מספרי התעסוקה הקריטיים לחודש ספטמבר, שצפויים ביום שישי. לאחר שהפדרל ריזרב החליט להותיר את תוכנית התמריצים ללא שינוי, המשקיעים יבחנו בקפידה את הדו"ח כדי לקבל תחושה טובה יותר מתי הבנק המרכזי עשוי להתחיל ולהפחית את קצב תוכנית רכישות האג"ח. דו"ח התעסוקה הוא עדיין הפקטור המשמעותי ביותר עבור הבנק המרכזי. נתונים טובים יתנו לפד את התירוץ למשוך את הטריגר.
עוד נתונים כלכליים בשבוע הקרוב יכללו את השיקגו PMI ואת סקר הייצור של דאלאס ביום שני. את מדד מנהלי הרכש (ISM) למגזר היצרני ודו"ח ההוצאות על הבניה ביום שלישי. לאחר מכן ביום רביעי המשקיעים יתעניינו בסקר ה-ADP למצב התעסוקה במגזר הפרטי. נתוני דרישות האבטלה השבועיים יפורסמו ביום חמישי.
 
שבוע מסחר מוצלח!

 

מבצע

 
אזהרה! מטרת המידע המועבר בדף זה ("המידע") הינה למטרה לימודית בלבד, להרחבת ידע כללי בשוק ההון בכלל ובשימוש בשיטות מסחר ובשיטת הניתוח הטכני בפרט. מובהר בזאת כי החברה, מנהליה, עובדיה, בעלי המניות ומי מטעמה, אינם בעלי רישיון יועץ ו/או מנהל תיקים על פי הדין הישראלי, ואינם מתיימרים לייעץ לכל אדם בקשר עם כדאיות רכישה, מכירה אחזקה והשקעה בני"ע ונכסים פיננסיים. אין לראות במידע משום המלצה או חוות דעת כאמור וכל המקבל החלטה כלשהי על סמך המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. דע כי המידע אינו יכול להוות תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכי השקעה בניירות ערך ובנכסים פיננסיים עלולה להוביל להפסדים. לחברה, מנהליה, עובדיה ומי מטעמה יכול ויהיה עניין אישי בכל נושא הקשור במידע ויכול והם מחזיקים בני"ע ספציפי או מסוג המוזכר במידע. המשתמש במידע מוותר על כל זכות תביעה וכל טענה כלפי החברה ו/או מי מטעמה.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.