הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> השאלה הגדולה מאת משה שלום FXCM

השאלה הגדולה מאת משה שלום FXCM

31-07-2013

היום, כאשר ייוודע ברבים, שוב, שלא נשתנתה הריבית באמריקה, ונראה שוב את בן ברננקי מסביר לנו שה"כול תלוי בנתונים", אנו חייבים לשאול את עצמנו את השאלה הגדולה: למה הם בכלל מערערים את הספינה? אם ההרחבה הכמותית באמת מועילה לחידוש הצמיחה (דרך אגב הצפי לגידול בתוצר, בחישוב שנתי, הוא 1.1% (!)) למה הם בכלל מעלים את האופציה של ההקטנה?

ברמה הפשטנית, והברורה ביותר, ציינתי בשורות אלו את הסיבה הנראית לעין ביותר והיא ה"הצלחה" של הפד, ושל דומיו בעולם, להעביר חלק מציבור המשקיעים מן הזירה הסולידית, לזירה המנייתית, ובכך לגרום לירידה משמעותית בתיק האג"ח.

העלייה בתשואות, הנובעת מכך, בהחלט מהווה סכנה פוטנציאלית רצינית, ובולטת. אבל האם זה הכול? האם יש עוד גורמים שמביאים לקידום הרעיון הכה מסוכן לשווקים כמו שראינו במאי השנה?

התשובה נעוצה במאזן הכוחות המונטארי הגלובלי. הדולר, שהוא אבן היסוד של ההגמוניה הכלכלית האמריקאית בעולם, אינו יכול בשום צורה ופנים להיות בסכנה. זה אפילו יותר חשוב מן החוב האדמיניסטרטיבי שיש לפד מול הבנקים (הוא הרי בבעלותם).

הדולר הוא הוא הגורם המכריע לגבי הסחר הבינלאומי, יכולת המדינה לגייס כסף, ובכלל לקיים יציבות פנימית, וחיצונית. האם הפד מתחיל לראות דאגה של כמה מן השחקנים, הגדולים באמת, כלפי יציבותו של הדולר? האם העובדה שמפמפמים כבר כ-4 טריליון דולר (מאז תחילת המשבר של 2008) מתחיל לייצר גלים שרק הפד יכול למדוד?

בהקשר לכך אני מזכיר את הסכמי הסחר הישיר בין סין ומדינות מתפתחות שונות, קריסתו המכוונת של הזהב, והתקפות של הממשל, ושל הפד, כאשר חברות הדירוג נוגעים בדירוג של ארה"ב (דירוג שיש לו כמובן קשר ישיר למטבע).

כאשר אנו נשמע היום על החלטת הפד, ובמיוחד כאשר נקרא את ה-Fed Statement, אנו חייבים לחשוב תמיד על "מה שרואים משם לא רואים מכאן". זה תמיד נתן לי נקודת מבט קצת מקדימה, ומרחיבה. 

משה שלום
 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.