הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> המודל הבריטי

המודל הבריטי

06-08-2013

האם יש מודל בריטי? האם הוא שונה מן המודל האמריקאי כל כך? הרי שתי המדינות מנהלות מדיניות הרחבה גרנדיוזית. יש ויש. קודם כל, יש לקחת בחשבון את הגודל כפקטור משמעותי. למה הדבר דומה? לשינוי כיוון של יאכטה, מול זה של נושאת מטוסים.

שנית, אין ספק שהמשק הבריטי מוטה יותר שירותים, מאשר ייצור, ובמיוחד בתחום הפיננסי. שלישית, הממשל השמרני השולט במדינה מנסה באמת ליישם מדיניות פיסקאלית חכמה יותר, ומותאמת יותר למצב, מאשר הממשל האמריקאי התקוע רוב הזמן במלחמות בין הבית הלבן והקונגרס.

ולבסוף, ולדעתי, זה ההבדל המכריע, ביצוע הרפורמות בצד הציבורי של ההוצאה, שחרר את הכספים של ההרחבה לכיוון הכלכלה האמיתית הרבה יותר מהר, ובצורה יעילה יותר, מאשר בכל מדינה שמתנהלת הזרמה דומה.

השליטה על המטבע איננה נקודה לאזכור אפילו, כי בלעדיה (כמו באירופה) לא היה ניתן לבצע כמעט דבר בצורה משמעותית.

כל הנקודות יחד, עם אופטימיות שהצליחו המנהיגים להכניס לאזרח, ולאיש העסקים הממוצע, מביאים עכשיו תוצאות מרשימות. אם, לדוגמא, ניקח את החדשות המקרו-כלכליות מן המדינה הזו היום, נראה עלייה יותר גבוהה מן הצפוי במחירי הבתים (Halifax HPI), עלייה יותר גדולה מן הצפוי בסקטור הייצור (Manufacturing & Industrial Production), ועלייה די מרשימה במכירות הקמעוניות (Retail Sales).

בחמש אחה"צ, נדע גם משהו על התוצר (NIESR GDP Estimate), כאשר הצפי, גם שם, הוא לשיפור משמעותי. האם ניתן לשכפל הצלחה זו במקומות אחרים? התשובה מתחלקת לדעתי לשני חלקים: כן תיאורטית, ולא מעשית.

בגלל השוני החברתי-פוליטי-מסורתי-מבנה ממשלי, בין בריטניה, והמקומות האחרים שבהם הנגידים קובעים את סדר היום הכלכלי, החלק של הרפורמות לא כל כך ניתן לשכפול. יש לזכור ששר האוצר אוסבורן, חטף לא מעט ביקורת עד שנראו ניצני השינוי. רק גיבוי מוחלט מראש הממשלה (ביחד עם התלות של זה בקואליציה מחויבת המציאות לשמירה על השלטון) אפשרו להחזיק מעמד כל הזמן הזה.

האם כל זה יספיק להתמודד עם הסערה הגלובלית, במקרה ותקרה תקלה בשוק האג"ח הממשלתי? קשה להאמין בכך, אבל אין ספק שבכל מקרה, למנהיגי בריטניה יש בסיס להאמין שהם בונים יסודות יותר טובים לביתם, לקראת אותה סופה.

 

משה שלום
 
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.