הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> סקירת שוק ההון 9.4.2013- מאת משה שלום FXCM

סקירת שוק ההון 9.4.2013- מאת משה שלום FXCM

צורה ומהות בהתערבות

סוד גלוי היה, שבנק ישראל יבוא ויעשה שריר סביב 3.60. זה היה כל כך ברור, שזה היה מפחיד עד כדי ספק אם בכלל זה יקרה. והנה, למרות חשש מבוסס זה הפקידים באו לעבודה, העבירו כרטיס, והתערבו בשוק המט"ח, בדיוק איפה שהיה צפוי. מוצדק? בוודאי.

 

הייצוא הישראלי הוא מכונת ההכנסות העיקרית שלנו, ואם מכונה זו תמות מוות מונטארי, זה יכניס הרבה ויברציות שליליות לשר האוצר הטרי כל כך שלנו. לא רק לו, אלא למשק כולו, ובמיוחד לנו, כמשלמי המיסים, אשר, בסופו של דבר, משלמים את הגרעון.

 

אכן מוצדק, ואכן בזמן, כי רמת התמיכה הטכנית של 3.60-57, במידה והייתה נעזבת לנפשה, יכלה לפתוח פתח להתגשמות נבואת הזעם של "כלכלני גולדמן סאקס" אשר "צופים" לשער של 3.45 בדולר המקומי שלנו (האם זה רק אני, או גם אתם, שמוצא קצת הומור ציני בצפי מגוף שבפרסום אותו צפי, יכול בעצם להגשים את נבואתו שלו?). אבל זה ממש לא העניין כאן. ואולי כן?

 

האם בנק ישראל, בהתערבות זו, שינה דבר במהות של הגורמים המשפיעים על התחזקותו של השקל? הבה נזכור את עיקרם:

 

מדיניות ריסון תקציבי נוקשה ביותר, המגיעה מראש הפירמידה (ראש הממשלה), ומן השר הממונה הטרי ("בור גדול מן הצפוי"), ועד הממונה על המטבע (המועמד האפשרי לראשות הפדרל רזרב – סטנלי פישר).

צפי להכנסות דולריות גדולות מן הגז, ומימוש לשקלים של חלק גדול מהן, לתשלומים, והשקעות מקומיות.

ולבסוף ספקולציה של גופים גדולים זרים, ומקומיים, הנובעים מאמונתם בממשות שתי הנקודות הקודמות.

 

כפי שניתן להבין, התערבות הבנק משפיע רק על גורם אחרון זה, וזה הפלא בעניין. הרי ברור שהוא יכול לעשות הרבה לפני, ואחורי הקלעים, כדי להשפיע על גורמים אלו, חוץ מקנייה של דולרים בשוק. הרי הוא עושה משהו דומה בנדל"ן: מעשים אדמיניסטרטיביים, ולא העלאת ריבית.

 

במקום זאת, המוסד המונטארי שלנו מתחרה בהורדת ידיים עם החבר"ה. זה היה כך בפעם הקודמת, וזה כך גם עכשיו. יאמרו לי שזו הדרך היחידה שבה הוא יכול לפעול מבלי לגרום לבעיה בחזית "חופש זרימת ההון". ואני אומר, שסטנלי פישר, אשר הדריך את בן ברננקי בעבודת הדוקטורט שלו, יכול ללמוד מתלמידו, היום, על דרכים מקוריות יותר, ומשונות לעיתים, "לשכנע" פעילים לעשות כרצונו.

 

מבצע

 

 

 

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.